O hornictví
Význam hornictví
Každé pojednání je vždy pohledem do minulosti prostoupené dějinnými událostmi, které ve své době více či méně ovlivňovaly společenské dění. Míru těchto událostí vždy následně posuzovaly další generace a dá se říci, že mnohdy velmi subjektivně. Historie naší společnosti je tvořena historií různých lidských činností, kde hlavně v minulosti je zapsáno hornictví.
Díky práci horníků vzkvétal v minulosti český stát, jenom díky nim vznikla taková horní města jako je Stříbro, Jihlava, Kutná Hora, Jáchymov, Rudolfov, Horní Blatná, Přísečnice, Nejdek, Abertamy, Oloví, Kašperské Hory, Zlaté Hory, Jílové, Příbram posléze Kladno, Ostrava, Most, Sokolova další.
Věřím, že všichni ostatní, které jsem nejmenoval, mi prominou, protože při vyjmenovávání všech měst, která měla co dočinění s hornickou minulostí, bych zde strávil několik hodin, abych na nikoho nezapomněl.
Zpět do minulosti
Kdo neměl nikdy možnost podívat se do hlubin země, navštívit dnes již jen bývalá podzemní díla, nedovede si představit o čem je zde vůbec řeč. Procházíte ztichlými chodbami s vědomím, že nad vámi je nejméně 50 m masivu, jste úplně závislí na svém průvodci, který Vás neochvějně vede kupředu, aby Vám ukázal, kudy pochodovaly obrazně řečeno dějiny stříbrského hornictví. Ocitáte se v místech, kde naši předci razili chodby nebo dobývky počátkem 17. století, projdeme částí začátku 19. století a vracíme se nedávnou minulostí a to 70. léty 20. století.
Zpět do minulosti
Během jedné a půl hodiny si projdete několik staletí nazpět, můžeme to obrazně přirovnat ke knize „Výlety pana Broučka do 15. století „. Když zhasne kahan nebo svítilna ocitáte se v úplné tmě, která Vás obratem pohltí. V ten moment možná někteří z nás pochopí, že příroda dovede dávat, ale i dovede být velmi krutá. V tento moment bychom měli pochopit, co asi prožívala pokolení horníků v tajemnu skal. Staří horníci svoji práci měli rádi. Celé stříbsrké podzemí bylo svěřeno do péče místnímu králi permoníků Duchmausovi.
Duchové hor
Tito duchové hor a země, malí mužíčkové v havířském kroji, s kahanem v jedné ruce a želízkem v ruce druhé hlídali místní bohatství a to stříbrné a galenitové žíly. Za starých časů prokazovali prý tito mužíčci havířům hojnost dobrodiní, pomáhali jim k nalezení nových žil i nejednou přispěli havířům při jejich nelehké práci na díle. Traduje se, že mnoho povedených kousků havířům provedli. Hůře se dařilo, těm, kteří v ně ztratili víru. Dnešní doba je jiná, nepřeje již pověrám, vypudila nadobro permoníky ze stříbrských dolů moderní technikou.
Nastal proto čas podat o starém havířském životě svědectví. Měli bychom si dnes uvědomit, že „Dějiny českého hornictví jsou vnitřně propojeny s dějinami naší země tak těsně, že není možné je od sebe oddělit”.